Pilates ÁNO alebo NIE?

Pilates rozhodne ÁNO!:) Čo však treba dodať? Je nevyhnutné dať si pozor, aby ste cvičili s inštruktorom, ktorý má odborné vzdelanie a v prostredí, kde je možný (minimálne na začiatku) individuálny prístup. V opačnom prípade riskujete zranenie alebo prehĺbenie problémov, ktoré cvičením chcete odstrániť.

Naše telá v dnešnej sedavej dobe postupne, ale isto opúšťajú správne pohybové návyky. Každú voľnú chvíľu trávime na internete, sociálnych sieťach, pozeraním do mobilu, v aute  alebo pred TV. Pilates je veľmi silný a účinný nástroj zmeny. Potrebujeme sa znova vrátiť do "detských čias" a odznova sa naučiť pohybovať s ľahkosťou, pružne, dynamicky a zároveň úsporne, čo sa týka energie, ktorú na pohyb musíme vynaložiť.

 

Každý deň zdôrazňujem klientom (študentom), aké dôležité je zamerať sa v tréningu Pilatesu na to, čo si z hodiny odnesú do svojho bežného života. Jedna vec je vedieť správne cvičiť a posúvať hranice svojich schopností, zlepšovať sa vo výdrži, sile a flexibilite. Druhá, oveľa dôležitejšia, je práve zmena myslenia - nazerania na pohyb ako taký.

Prečo Pilates áno

Pretože táto pohybová metóda je vhodným základom nielen pre akýkoľvek šport, ale aj pre obyčajnú chôdzu, otáčanie sa, či zdvíhanie ťažkých vecí.

Pilates a bolesť chrbátu

Jednou z najčastejších príčin bolesti chrbátu sú zlé pohybové návyky. Tie časom vedú k chronickým bolestiam, príp. poškodeniam medzistavcových platničiek a iným problémom, pretože telo "nefunguje" optimálne. Naše telá už nie sú zvyknuté dennodenne fyzicky pracovať a naše svaly nemajú potrebnú silu ani pružnosť. Svaly, ktoré sú určené na samotný pohyb, musia plniť stabilizačnú funkciu, pretože hlboké posturálne svaly nerobia - nevedia robiť svoju prácu. Dostávame sa do začarovaného kruhu, chceme sa hýbať, ale pohyb nám spôsobuje bolesť. Pilates, cvičený pod odborným vedením, Vám pomôže nanovo a správne si uvedomiť svoje telo, vnímať nerovnováhu vo svaloch, slabé miesta, nedostatok sily alebo flexibility. Postupne, systematickým tréningom dokážete tieto disbalancie odstrániť. Táto zmena Vám umožní pohybovať sa bez bolesti, s menšou námahou, s väčším rozsahom.

Pilates a šport

Pilates posunie Váš výkon v športe, ktorému sa venujete do nových dimenzií! Vyskúšané, potvrdené!:) Či robíte tenis, golf, tancujete, lyžujete alebo beháte - pevné centrum tela, pružné, správne fungujúce svalstvo a kontrola nad vlastným telom - Vám prinesú zlepšenie a zefektívnenie Vášho tréningu neporovnateľne! Tak sa napr. pri behaní nemusíte sústrediť na to, či sa nehrbíte, či nemáte uvoľnené brušné svaly, či Vás "pustia" stuhnuté zadné stehná do dlhšieho kroku. Sústredíte sa na techniku behu, dýchanie a pochopiteľne máte viac síl a behá sa Vám ľahšie, vydržíte dlhšie.

Pilates a špecifické stavy (tehotenstvo, úraz, operácia, zdravotná diagnóza...)

Pilates má veľmi široký záber. Vyžaduje si samozrejme vzdelaného inštruktora, ktorý vie program upraviť podľa potrieb konkrétneho človeka. Každý "zmenený" stav znamená osobitný prístup, pretože vo všetkých vymenovaných prípadoch naše telo potrebuje špeciálnu starostlivosť. V tehotenstve a po pôrode nesmieme podporovať rozchádzanie sa brušných svalov (diastázu) nesprávnym cvičením "brušákov". Po úraze alebo operácii je potrebné pozerať sa na telo ako na celok, aby sme nepodporili vznik ešte väčšej nerovnoháhy v tele prílišným sústredením sa iba na jednu jeho časť. Zdravotná diagnóza znamená individuálny cvičebný plán presne "ušitý" na daného človeka.

Prečo Pilates nie

Najmä v prípade, ak máte zdravotný problém (napr. bolesť chrbátu), môže nesprávne cvičený Pilates bohužiaľ priniesť naozaj viac škody ako úžitku. Preto je nesmierne dôležité, aby ste sa najprv naučili správne princípy tohto cvičenia. Aby ste si osvojili cviky, ktoré Vám pomôžu získať opäť kontrolu nad vlastným telom. Čo je ale potrebné najviac - aby ste sa naučili počúvať svoje telo. Netlačili ho do výkonov, ktoré Vaša myseľ túži dosiahnuť. Nedokazovali si, že máte dosť sily alebo ohybnosti. Prijali stav, v ktorom sa Vaše telo nachádza a vydali sa na cestu jeho spoznania. A výsledky na seba nenechajú dlho čakať...

Odpoveď je jednoznačná!:)

Ja úprimne verím a žijem presvedčením, že Pilates je naozaj zázračný.:) Ale ako všetko, čo je dobré, aj on má svoje pravidlá. A všetky tie úžasné benefity, ktoré poskytuje, môžete naplno objaviť a vychutnať si, iba ak si naozaj začnete uvedomovať svoje telo a budete trpezliví. Pretože táto zmena sa neudeje zo dňa na deň. Keď však raz začnete a pocítite rozdiel, už nebudete chcieť prestať. Pilates, to nie sú len Pilatesove cvičenia. Je to filozofia, akou sa Vaše telo hýbe. V každom jednom okamihu.